29 – Ostatnie spacery z Adkiem Englem

(1935-1938)

 

Adek Engel z Lublina, student rolnictwa na Uniwersytecie Poznańskim, nie kochał się w Firze. Był jej solidnym, sprawdzonym przyjacielem, aczkolwiek pozostającym w cieniu innych. Po trzecim roku studiów zrezygnował z nauki w Poznaniu i wyjechał – zmarła mu matka, wrócił więc może do Lublina, a może przeniósł się na uniwersytet do Warszawy, zachowały się bowiem jego zdjęcia z Firą zrobione na początku 1939 roku właśnie w stolicy.

Zanim Adek wyjechał, Fira wybrała się z nim, ze swoją kuzynką Policzką – Polą Mełamedzon, z Borią Szapiro i Lolkiem Gernerem na parę spacerów po słonecznym, późnowiosennym mieście. Pola od prawie pół roku mieszkała wówczas w Poznaniu – pomagała w składzie Mełamedzonów odkąd ojciec Firy wyjechał do Palestyny. A szesnastoletni Lolek Gerner – dawny szkolny kolega Jerzyka Dymanta, młodszego kuzyna-braciszka Firy – często wówczas zachodził do niej, próbując wybłagać jej zgodę na wspólny wyjazd na letnie kolonie do Zakopanego. Rodzice, mówił, zgodzą się na jego wyjazd tylko jeśli Fira z nim pojedzie. Ale ona się wahała.

Zamieszczamy tu także dokumenty Adka Engla odnalezione w Archiwum Uczelnianym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zawierające podstawowe dane o Adku oraz jego własnoręczny, „szkolny” życiorys.

Nazwisko Adka Engla znajduje się na liście Żydów z Lublina i jego okolic, którzy we wrześniu 1942 roku znajdowali się w szczątkowym getcie lubelskim na Majdanie Tatarskim. W listopadzie tamtego roku Żydów z tego getta przeniesiono do obozu koncentracyjnego na Majdanku i zamordowano. Informacje o Englu można znaleźć na stronie Jad Waszem: http://db.yadvashem.org/names/search.html?language=en, wpisując w wyszukiwarkę jego dane.