22 – Z Józiem Lustykiem przy żydowskim szpitalu

(1933-1937)

 

Józio Lustyk był chłopakiem Miry Lederówny, córki dosyć zamożnego kupca, która mieszkała nad składem Mełamedzonów przy Starym Rynku 64. Ale coraz bardziej zakochiwał się w Firze i pod koniec listopada 1936 roku postawił wszystko na jedną kartę. Niespodziewanie przyszedł do domu Firy i ogromnie zaskoczonej oznajmił, że kocha ją a Mirę rzuca. Zostali parą, choć nie na długo, bo po paru miesiącach Lustyk sam wszystko popsuł…

Do lata 1937 roku powstało wiele fotografii Firy i Józia. W tej części pokazujemy ich wspólną wycieczkę z Rysiem, studentem medycyny z Uniwersytetu Poznańskiego, na teren nieczynnego Szpitala Żydowskiego przy ul. Wały Wazów 4/5 (obecnie ul. Wieniawskiego 17/19 – mieści się tu ośrodek Polskiej Akademii Nauk). Nie widać na nich budynku szpitala jako całości (nie mieści się w kadrze i zasłaniają go drzewa), ale to i tak unikatowe fotografie – niewiele jest zdjęć z terenu tego szpitala.

Józio Lustyk był studentem prawa na Uniwersytecie Poznańskim, ale studiów nie skończył – przeniósł się w 1937 roku na inną uczelnię. Prócz zdjęć przedstawiających wycieczkę do szpitala prezentujemy tu także niektóre z uczelnianych dokumentów Lustyka przechowywanych w Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród nich odręczne notatki – jego własną z 1934 roku oraz niedatowaną Firy Mełamedzon – umieszczone na drugiej stronie jego podania o przyjęcie na studia.