Fira na „Święcie ulicy Żydowskiej”

Zapraszamy w niedzielę 11 maja na prezentacje fotografii poznańskich Żydów lat międzywojennych z albumów Firy Mełamedzon-Salańskiej, poznanianki od 1939 roku żyjącej w Jerozolimie, w oparciu o które przygotowana została do druku książka-album „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”. Odbędą się one w ramach organizowanego po raz drugi w Poznaniu „Święta ulicy Żydowskiej” – imprezy, której wydarzenia będą odbywać się w Ogrodzie Botanicznym oraz na ul. Żydowskiej w sobotę i niedzielę 10-11 maja.

Prezentacje odbędą się w niedzielę 11 maja. Pierwsza rozpocznie się o godz. 11.30 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM przy ul. Dąbrowskiego 165. Druga o godz. 17 w klubie Van Gogh przy ul. Żydowskiej 12. Zdjęcia zaprezentuje i opowie o Żydach w Poznaniu przed 1939 rokiem – w oparciu o wspomnienia pani Firy – Andrzej Niziołek, współautor książki.

Książka-album ukaże się 31 maja. 11 maja podczas prezentacji fotografii i wspomnień Firy Mełamedzon-Salańskiej przedstawimy również cały wydawniczo-internetowo-wystawienniczy projekt „Fira”, zaprezentujemy też wybrane fragmenty książki. A fotografie poznańskich Żydów z albumów pani Firy zawisną podczas dwudniowego „Święta ulicy Żydowskiej” w oknach kawiarni i restauracji przy ul. Żydowskiej.

Pełnego programu imprezy można szukać na stronie: poznan.jewish.org.pl