#cwp2017 #poznanwspiera

BYLI ŻYDZI W POZNANIU – rozpoczynają się wycieczki śladami Firy i poznańskich Żydów

Zapraszam Państwa na wyjątkowe wycieczki śladami poznańskich Żydów. Od maja do września br. będę je prowadził dwa razy w miesiącu po Starym Mieście w Poznaniu

C-0197-Fira

 

 

 

 

 

 

 

Po wydaniu „Firy” przyszedł czas na oprowadzanie – opowiadanie o poznańskich Żydach i pokazywanie w przestrzeni Poznania związanych z nimi konkretnych miejsc. Będą to już opowieści nie tylko Firy Mełamedzon-Salańskiej, także Noacha Lasmana, Jurka Janowskiego, Bronka Bergmana czy innych, których wspomnień słuchałem, a nieraz skutecznie namawiałem także do ich zapisania. Ale choć najwięcej będzie o Żydach poznańskich okresu międzywojennego, gdy trzeba i można (bo są informacje), będę sięgał także głębiej w przeszłość, do Żydów z czasów niemieckiego zaboru, do cieszących się sławą poznańskich rabinów, do budowanych w jagiellońskich wiekach synagog i świetności XVI-wiecznej żydowskiej gminy w Poznaniu.

W Poznaniu Żydzi żyli ponad 700 lat, ale po Holokauście zniknęli i pamięć o nich nam się zagubiła. Jeśli chcemy wiedzieć więcej o mieście i siebie jako poznaniakach – musimy ich na nowo odkryć.

Trasa moich wycieczek zaczynać się będzie zawsze na pl. Wolności, potem powiedzie uliczkami Starego Miasta i po dawnej dzielnicy żydowskiej na Stary Rynek. Przywołam podczas nich zdarzenia związane z konkretnymi miejscami. Wskażę domy, w których mieszkali niektórzy poznańscy Żydzi. Ich samych pokażę na starych fotografiach albo obrazach. Opowiem historie i zabawne anegdoty, które z nimi się wiążą.

Dwie godziny to mało na przekazanie tych barwnych historii! Ale może po tych wycieczkach żydowski Poznań będzie dla ich uczestników trochę mniej anonimowy? Fajnie by było.

 

Na wycieczki śladami poznańskich Żydów zapraszam od maja do września 2017 r. Wybierzcie dla siebie dogodny termin i przyjdźcie:

Maj

– sobota 20 maja, godz. 16

– sobota 27 maja, godz. 16

Czerwiec

– niedziela 11 czerwca, godz. 16

– sobota 24 czerwca, godz. 16

Lipiec

– niedziela 9 lipca, godz. 17

– środa 26 lipca, godz. 17

Sierpień

– niedziela 6 sierpnia, godz. 17

– środa 30 sierpnia, godz. 17

Wrzesień

– niedziela 10 września, godz. 16

– niedziela 17 września, godz. 16

Początek wycieczek zawsze pod fontanną na pl. Wolności!

 

Zapraszam serdecznie

Andrzej Niziołek

 

Projekt wycieczek „Byli Żydzi w Poznaniu” jest realizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w konkursie Centrum Warte Poznania 2017.

#cwp2017  #poznanwspiera